Životní pojištění
3 min čtení
Životní pojištění má jen každý druhý. Češi tak přicházejí o miliardy
21.5.2024

Důležitost pojištění si často uvědomíme, až když dojde k pojistné události. To už je ale příliš pozdě. Češi se kvůli neuzavřenému životnímu pojištění ochudili v loňském roce o miliardy korun. Pojistné události jsou přitom stále častější a podle odborníků bude jejich počet i nadále růst.

Téměř 10 miliard korun dostali v loňském roce Češi od pojišťoven za úrazy, nemoci, invaliditu či úmrtí. Tyto případy kryje životní pojištění, které ovšem není povinné, a tak ho mnoho Čechů zřízené nemá. V roce 2023 tak kvůli tomu přišli celkově o miliardy korun.

Za minulý rok nahlásili klienti téměř 420 000 pojistných událostí, což je asi 1 150 událostí denně. Loni byl objem vyplacených pojistek dokonce nejvyšší za poslední tři roky a podle dat tento počet stále roste. Na vině je stárnoucí populace a nové typy pojištění, např. pro případ dlouhodobé péče. 

Jen každý druhý Čech 

Podle České asociace pojišťoven má životní pojistku jen každý druhý Čech. Nepojištění se přitom mohou v případě úrazu, nemoci či jiného zdravotního problému dostat do výrazných finančních potíží. Například podle výpočtů bylo loni pojištěno pouze 62 % hospitalizací. Kdyby byli všichni hospitalizovaní pojištěni, mohlo být Čechům vyplaceno až o 2,5 miliardy více.

Některé zdravotní výlohy, jako je dlouhodobá hospitalizace, léčba nebo rekonstrukce bezbariérové domácnosti se mohou vyšplhat na miliony korun. Životní pojistka vás před nečekanými finančními výdaji ochrání a s náhlým zdravotním problémem se vám díky pojistnému plnění bude žít alespoň o trochu lépe. 

Co kryje životní pojištění?

Životní pojištění není ze zákona povinné, velmi se však doporučuje. Jde o pojistku, která chrání jednotlivce (a případně i jeho rodinu) před finančními dopady těžkých životních situací. Spadá sem: 

 • úraz, 
 • invalidita, 
 • nemoc, 
 • ztráta soběstačnosti,
 • smrt,
 • náklady na léčbu a hospitalizaci.

Životní pojištění je nejlepší sestavit na míru vašim potřebám. Každý z nás žije jiný život s jinými riziky. Proto je vhodné nechat si zřídit pojistku zkušeným poradcem, který přesně ví, jak smlouvu nastavit a na co si dát pozor.

Spočítejte si životní pojištění

10 000 Kč
100 000 Kč
Mohlo by Vás také zajímat
Hypotéky
4 min čtení
Proč vám banka zamítne hypotéku?
11.6.2024
Životní pojištění
4 min čtení
Proč se životní pojištění vyplatí mladým lidem?
26.5.2024
Životní pojištění
4 min čtení
Jaké pojištění vybrat pro dovolenou na (elektro)kole?
21.5.2024
Orientujte se ve financích
s PAFI od Patrona
 • 800+ finančních poradců k dispozici
 • Propracovaný videokurz finanční gramotnost
 • Vzdělávání ve financích kdykoliv a kdekoliv
 • Vzdělávací obsah, poradna i finanční kalkulačky – vše na jednom místě
 • Poradenství osobně, online i po telefonu