Investice
4 min čtení

Víte, co jsou indexové fondy a proč do nich investovat?

5.2.2023

Se současně se prohlubující ekonomickou krizí si čím dál více lidí uvědomuje, že své peníze nemohou nechat ležet na běžných či spořících účtech. Proto je potřeba poohlédnout se po takových investičních příležitostí, které vaše volné peníze zhodnotí v dlouhodobém horizontu. Indexový fond, který je poměrně nenáročný jak na investování, tak pochopení, může být skvělým řešením pro vaše investiční začátky.

Co jsou to indexové fondy?

Pochopit, co jsou to indexové fondy, je opravdu jednoduché. Představte si balíček, v němž jsou zahrnutá různá finanční aktiva. Jedná se tak o velmi diverzifikovaný produkt, který funguje pasivně – nespravuje ho žádný manažer a pevně se drží indexu. Nejčastěji se indexové fondy zaměřují na vybrané společnosti, do kterých pak investujete (jednorázově, nebo pravidelně), a pokud jedna firma ztratí na hodnotě, není tak ohrožena celá vaše investice.

Výhody indexových fondů

 • Investujete do stovek různých finančních titulů.
 • Není potřeba analyzovat jednotlivé společnosti.
 • Nižší vstupní poplatky spojené se správou.
 • Diverzifikované portfolio akcií, dluhopisů, realit a další.
 • Vhodné pro dlouhodobé investování.
 • Nabízejí vybranou investiční strategii.
 • Vhodné pro začínající investory.

Mezi nejznámější indexový fond patří S&P 500, který v sobě spojuje 500 akcií nejhodnotnějších amerických akciových společností. Investováním do tohoto fondu tak držíte podíl v každé z nich.

Jak si vybrat indexový fond?

Na výběr máte hned několik indexových fondů, z nichž si můžete vybrat. Zpravidla se řídí vybraným indexem, který pak automaticky kopírují. Ty jsou složené z různých finančních aktiv, ale také mohou zastupovat jeden nebo více odvětví. Podle čeho se dají vybírat?

 • Velikosti fondů – jak velké společnosti sledují (malé, střední, velké).
 • Podle trhu – vybírat si můžete indexové fondy zaměřené na americký, asijský či evropský trh, ale také jejich kombinaci.
 • Sektor či odvětví – věříte nějakému podnikatelskému odvětví nebo sektoru? Investujte do realit, retailu, energií a dalších oblastí, které se Vám zdají atraktivní.
 • Typy zastoupených aktiv – je pouze na vás, jestli dáváte přednost akciím, dluhopisům, komoditám či jiné investiční příležitosti.
 • Rizikovost – je ve vašich rukou, jakou investiční strategii či přístup si zvolíte (čím vyšší riziko, tím vyšší možnost zhodnocení).

Indexové fondy a daně. Jak to funguje?

S každým příjmem přichází i jistá daňová povinnost.  Co vás u indexových fondů určitě potěší, tak je jejich daňová jednoduchost. Ta je podobná jako u cenných papírů. V prvním případě je na vaší straně časový limit. To znamená, že pokud držíte daný podíl 3 roky, tak nemusíte tento příjem uvádět v daňovém přiznání.

Ve chvíli, kdy svou investici vyberete dříve, tak jsou tu dvě kritéria, které je potřeba znát.

1. Prodej do 100 tisíc – v případě, že za rok prodáte indexové fondy a jiné cenné papíry v hodnotě 100 000 Kč, tak nemusíte podávat daňové přiznání
2. Prodej nad 100 tisíc
– ve chvíli, kdy přesáhnete částku 100 000 Kč, vzniká vám povinnost podat daňové přiznání a případný zisk z této částky zdanit.

Spojte se s našimi odborníky přes finance

Nejste si v oblasti investování jistí? Nebojte se, protože k ruce vám bude jeden z našich finančních poradců. Po celé České republice máme rozmístěné odborníky, kteří vybraným produktům rozumí. Zamiřte na náš portál poradců a snadno najděte odborníka ve vašem okolí.

Rychlá reakce

Nenašli jste konkrétní produkt
nebo máte nějaké otázky?

Neváhejte se zeptat našich ochotných Patronů
Kontaktujte nás