Hypotéky
4 min čtení

Hypotéka pro cizince a jak jí u nás mohou získat

28.3.2022

Přemýšleli jste někdy nad tím, zdali jako občan jiné země žijící v České republice, můžete získat hypotéku? Tahle možnost rozhodně není nikterak vyloučená, jen to obnáší více úsilí než pro rodilé Čechy. Pokračujte ve čtení, abyste získali veškeré informace, které jsou s hypotékou pro cizince spojeny.

Jak k hypotéce pro cizince přistupují banky?

První místo, kam zamíří každý, kdo bude chtít zřizovat hypotéku, bude banka. České bankovní instituce se k financování vlastního bydlení pro cizince rozhodně nestaví zády. Na druhou stranu přístupy se u jednotlivých bank značně liší. Pokud u jedné neuspějete, rozhodně není třeba nic vzdávat.

Jaké faktory jsou pro banku důležité při poskytnutí hypotéky?

Jak se dá očekávat, aby banka poskytla hypotéku cizinci, bude na žadatele posuzovat z několika hledisek.

1. Země původu

Tím nejdůležitějším faktorem je samozřejmě země původu. Banka mnohem snáze vyhoví občanům, kteří pocházejí ze zemí Evropské unie než těm z třetích zemí, jež berou jako více rizikové.

Mezi žadatele z třetích zemí patří:

  • Američané,
  • Kanaďani,
  • Japonci,
  • a další.

Vzhledem k původu cizince mohou banky některé oblasti zařadit do tzv. rizikových zemí. V tomto případě mají lidé pocházející z těchto oblastí mnohem těžší podmínky pro to, aby získali hypoteční úvěr. Sem mohou patřit občané z Alžírska, Nigérie, Kyrgyzstánu, Afganistánu či Vietnamu.

2. Druh pobytu

Dalším důležitým faktorem je i druh pobytu. Ideální je, pokud vám ministerstvo vnitra schválilo trvalý pobyt, tím máte jistotu, že hypotéku vyřešíte mnohem rychleji. O trvalé bydliště si může u nás požádat cizinec, pokud na území Česka žije více jak 5 let.

Výhodnou variantou je i přechodné bydliště na území ČR, o které mohou žadatelé z EU požádat po 3 měsících. Tento krok by samozřejmě neměl být nikterak obtížný.

Problém nemusí být ani ve chvíli, pokud žijete delší dobu na území České republiky, minimálně však 3 roky.

3. Příjmy

Příjmy jsou nutné k tomu, abyste o hypoteční úvěr mohli vůbec zažádat. Kromě její výše se zohledňuje i to, odkud finanční zdroje jsou. S tím je také spojen i typ úvazku, ale také jestli jste zaměstnanec nebo podnikatel.

Pokud pracujete jako zaměstnanec na dobu neurčitou a máte smlouvu v České republice, což celkový proces poměrně zjednodušuje. Potřeba bude doložit výši příjmů, které získáte od zaměstnavatele. V případě smlouvy v zahraničí je nutné dodat i překlad pracovní smlouvy.

Banky rozhodně na podnikatelskou činnost hledí jako na více rizikovou, a to i u občanů České republiky. Proto od vás bude chtít daňové přiznání, a to zhruba v období posledních dvou let, ale i zde se mohou jednotlivé finanční instituce od sebe lišit.

4. Vlastní finance

Před podání žádosti musíte počítat i s tím, že vám banka na celou nemovitost nepůjčí. Občané České republiky potřebují minimálně 20 % vlastních zdrojů. Cizinci to mají o poznání obtížnější a k úspěšnému vyřízení je potřeba 40 % z kupní ceny. Navíc veškeré dokumenty musí být soudně přeloženy do češtiny a náročnější je administrativa s vyřízením úvěru, kterou si banky mohou účtovat.

Zjistěte, jakou nejlepší nabídku můžete získat

Kromě výše zmíněných bodu je pro vás také důležitá výhodnost úvěru. S naší hypoteční kalkulačkou si jednoduše necháte porovnat nabídky jednotlivých bank. Pak už jen záleží na vás, kde zkusíte zažádat.

 

 

Spočítejte si hypotéku

Jaká je výše vámi požadované hypotéky?
2 500 000 Kč
100 000 Kč
20 000 000 Kč
Rychlá reakce

Nenašli jste konkrétní produkt
nebo máte nějaké otázky?

Neváhejte se zeptat našich ochotných Patronů
Kontaktujte nás