Finance
4 min čtení
6 kroků, jak správně vybrat nejvýhodnější úvěr
22.5.2024

Plánujete si půjčit peníze, ale nevíte, jak vybrat nejvýhodnější úvěr? Na trhu je celá řada finančních institucí, které vám rády poskytnou peníze. Na první pohled se vám taková půjčka může zdát jednoduchá. Ano, její sjednání zvládnete během několika minut, ale pak zjistíte, že je nevýhodná. Pojďte si proto přečíst, co je potřeba zohlednit, než si vezmete úvěr.

Jak vybrat nejvýhodnější úvěr

Z pohledu běžného spotřebitele je nejdůležitější, aby získal peníze, které potřebuje. Pozornost se také věnuje úroku, který finanční instituce avizují, a často se snažíme získat ten nejmenší. Proč? Protože logicky zaplatíme méně peněz. Pojďme si ale celý proces projít v několika krocích, abyste si vybrali tu nejvýhodnější půjčku pro vás.

1. Ujasněte si, na co chcete peníze využít

Na úplném začátku je dobré si ujasnit, na co si chcete vzít úvěr. Jiné parametry pro vás bude mít krátkodobá půjčka, zatímco taková hypotéka může mít úplně jiné parametry výběru. Začněte proto tím, proč si chcete půjčit.

Pokud přemýšlíte, kdy se vyplatí vzít si úvěr, přečtěte si náš článek, kde toto téma více rozebíráme..

2. Zaměřte se na částku, kterou potřebujete

Ač se to může na první pohled zdát irelevantní, důležité je si promyslet i to, kolik peněz potřebujete. Čím vyšší částka je, tím více přeplatíte na úrocích. Věnujte proto moment tomu, abyste si stanovili správnou výši úvěru, protože vzít si peníze na víc se vám akorát prodraží.

3. Spočítejte si, kolik můžete měsíčně splácet

Při žádosti o úvěr si banka nebo jiná finanční společnost zjišťuje, zda dokážete splácet své závazky. To však neznamená, že byste tento krok měli podcenit, obzvlášť máte-li finanční rozpočet, který nechcete nabourat, nebo se neplánujete dostat do situace, kdy byste žili od výplaty k výplatě.

Zjistěte, jak vám rodinný rozpočet pomůže vyzrát nad výdaji. Před tím, než zažádáte o úvěr, je dobré mít přehledně uspořádané vaše finance.

4. Zaměřte se na to, kde si chcete půjčit

Jak už jsme zmiňovali, peníze si můžete půjčit od finančních institucí, které mohou být nebankovního charakteru. Pokud je pro vás obtížné získat peníze v bance, nejspíš pro vás nebude výhodná ani půjčka u jiných poskytovatelů, kde zpravidla mnohonásobně přeplatíte.

5. Zaměřte se na další ukazatele

Při výběru nejvhodnějšího úvěru hrají důležitou roli procenta. Kromě úroku je důležité také zhodnotit RPSN (roční procentní sazba nákladů). Ta v sobě kromě samotného úroku zahrnuje další náklady spojené s půjčkou. Zde platí pravidlo, že čím nižší je RPSN, tím výhodnější je půjčka.

Nevíte, co zvážit, než si zažádáte o úvěr? Víc jsme se o tom rozepsali v našem článku, kde se dozvíte další užitečné rady, které jsou při výběru správné půjčky klíčové.

6. Budete splácet sami nebo ve více lidech?

Při výběru nejvhodnějšího úvěru hrají důležitou roli procenta. Kromě úroku je důležité také zhodnotit RPSN (roční procentní sazba nákladů). Ta v sobě kromě samotného úroku zahrnuje další náklady spojené s půjčkou. Zde platí pravidlo, že čím nižší je RPSN, tím výhodnější je půjčka.

Pomůžeme vám s výběrem

Nechte si poradit od specialistů na finance. Vyplňte nám krátký dotazník o tom, na co a kolik si chcete půjčit. To nejlepší řešení vašich potřeb pak s lehkostí obstaráme my.

Mohlo by Vás také zajímat
Hypotéky
4 min čtení
Proč vám banka zamítne hypotéku?
11.6.2024
Životní pojištění
4 min čtení
Proč se životní pojištění vyplatí mladým lidem?
26.5.2024
Životní pojištění
4 min čtení
Jaké pojištění vybrat pro dovolenou na (elektro)kole?
21.5.2024
Orientujte se ve financích
s PAFI od Patrona
  • 800+ finančních poradců k dispozici
  • Propracovaný videokurz finanční gramotnost
  • Vzdělávání ve financích kdykoliv a kdekoliv
  • Vzdělávací obsah, poradna i finanční kalkulačky – vše na jednom místě
  • Poradenství osobně, online i po telefonu